Yeni Kanun Düzenlemesi Hakkında Merak Edilenler

2014 yılı içerisinde dönemin Cumhurbaşkanı’nın onaylaması ve Meclis Genel Kurulu tarafından kabul edilmesi üzerine 5156 Sayılı Kanun içerisinde bir takım değişmeler yaşanmıştır. Resmi Gazete yayımlanan değişiklik sonrasında İnternet ortamındaki yayınların düzenlenmesi, kaldırılması ve bu yayınlar sonucu işlenen suçların mücadelesi hakkında önemli değişimler meydana gelmiştir. İnternet yayımcılığı yapan sitelerin içerik kaldırma konusunda haberdar edilmesi ve ancak site sahibinin yapılan uyarılara yanıt vermemesi sonucunda mahkeme kararı ile içerik yayından kaldırılabiliyordu. Bu sebeple kullanıcılar özel hayatın ihlali üzerine mağdur olabiliyordu. Torba Kanunla Meclis’e sunulan yeni düzenleme yaklaşık üç yıldır yürürlüktedir. Bu sayede insanların mağduriyeti büyük ölçüde engellenmiştir.

Kanun Düzenlemesinde Yer Alanlar

5156 Sayılı Kanun içerisinde birçok alanda düzenleme gerçekleşmiştir. Kişiler artık doğrudan mahkemeye başvuru yaparak özel hayatlarını ihlal eden içeriklerin kaldırılması kararının alınmasına sebep olabiliyor. Eskiden site sahiplerine haber verilme zorunluğu olduğundan içerik yayıncısı ya da site sahibinin kırk sekiz saat içerisinde dönüş yapması bekleniyordu. Bu dönüşün ardından site sahibinden yayının kaldırılması bekleniyordu. Artık Erişim Sağlayıcıları Birliği ya da TİB sınırsız yetki sahibi oldu. Bu sayede insanlar site sahibine haber verilmesini beklemeden mahkemeye başvuruda bulunabiliyor. Üstelik mahkemelerin karar verme konusunda da 48 saat gibi bir süre zarfını geçirmelerine gerek kalmıyor. Sulh Ceza Mahkemeleri birkaç saat içerisinde karara erişip içeriğin kaldırılmasını onaylıyor.

Yasa Değişikliğinin Nedenleri

Eski yasaya göre Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı ve Erişim Sağlayıcıları Birliği mahkeme kararı olmadan içerik kaldırma ya da site kapatma yetkisine sahip olmadığı için insanların mağdur durumuna düşmesi yüksek oranda söz konusuydu. Bu durum üzerine Meclis’e yetki konusunda bir düzenleme tasarısı sunuldu. Böylece kimsenin mağdur olmaması ve site sahiplerinin yetkilendirilmemesi üzerine sunulan değişiklik kabul edilerek TİB ve Erişim Sağlayıcıları Birliği tam yetki sahibi oldu. Yayımcılık yapanların haberi olmadan site kapatma ya da erişim engelleme veya içerik kaldırma gerçekleşebiliyor. Kişilerin mahkemelere başvurması üzerine anında karar uygulamaya koyuluyor. Bu karar uygulanırken site sahibine herhangi bir haber verilmiyor. Ancak kararın bozulması ya da engellemenin kaldırılması için site sahibi kendiliğinden durumu fark edince mahkemeye başvuru yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir