Loglama Kanunu Kuralları ve Avantajları

İnternet hizmeti veren kişi ve kurumların hizmet verdikleri insanlara dair bilgileri loglama sistemi ile kayıt altına almaları gerekmektedir. Bu kanunun amacı internet erişiminin incelemek ve bu alanda gerçekleşebilecek herhangi bir suç ile ilgili tespit ve mücadeledir. Bu şekilde bütün suçlar ve işlemler kontrol altına alınabilmektedir. 5156 sayılı kanun sayesinde bilişim dünyasında meydana gelecek suçların önüne geçilmesi ve suç teşkil eden olaylardan sorumlu bütün kişileri tespit ederek suçsuzun suçludan ayrılmasını sağlamaktır. Bu nedenle kanun elektronik imza ve sertifika hizmeti veren firmaları da kapsamaktadır. Kanunun kapsamında içerik sağlayıcılar, toplu kullanım sağlayıcılar, erişim sağlayıcılar ve yer sağlayıcılar bulunmaktadır.

5156 Sayılı Kanunun Kapsadıkları

Bu kanunun kapsamına giren birçok farklı hizmet veren kurum ve kişiler bulunmaktadır. Bunlar kendi içerisinde dörde ayrılmıştır. Yer sağlayıcılar olarak belirtilenler; kendi bünyelerinde hosting hizmeti verenler ve ticari amaçla hosting hizmeti verenlerdir. İçerik sağlayıcılar olarak kanunun kapsamına girenler ise, internet ortamından kullanıcılara sunulan bütün bilgi ve veriyi sağlayan, değiştiren ya da üreten tüzel ve gerçek kişilerdir. Bunun yanı sıra erişim sağlayıcı olarak kanunun ayırdığı kapsamdakiler de erişim sağlayıcı kavramındaki internet hizmeti yani ADSL, GSM bağlantısı ya da KabloNet gibi firmaları ve de kullanıcıları internet ortamına erişim olanağını veren bütün tüzel ve gerçek kişilerdir. Ayrıca diğer bir kapsama alanında yer alan toplu kullanım sağlayıcıları da kişilere belli yerlerde ve belli sürelerde internet ortamı kullanma hizmeti verenlerdir.

Kanun İle İlgili Diğer Detaylar

Bu kanunun gerektirdiği bazı teknik detaylar söz konusudur. 5156 sayılı kanun kapsamındaki bütün sağlayıcılar kaynak IP adresi, bağlantı saati ve tarihi bilgileri, hedef IP adresi, istenen sayfanın adresi, GET VE POST komut detayları ve de sonuç detayları saklaması gerekmektedir. Bu saklama koşulu kanunun koyulduğu kişi tarafından belirtildiği şekilde yapılması gerekir. Belirtilen biçim ise altı aydan az ve iki yıldan fazla olmamak suretidir. Kanun kapsamına girenler yukarıda sayılan tüm bilgilerin bütünlüğünü, doğruluğunu ve gizli kalmasını sağlamakla sorumludurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir