İnternet Sağlayıcı Firmaların Yükümlülükleri

İnternet Servis Sağlayıcıları kablolu ya da kablosuz internet hizmeti veren kuruluşlardır. Dünya üzerindeki geniş ağ sistemi ile kullanıcılar arasında köprü görevi kurmaktadır. Çünkü her yerden büyük ve küçük ağların birbirine bağlanması ile bu geniş ağı meydana gelir. İnsanların evlerinden ya da işyerlerinden internet ağına dahil olabilmesi için İnternet Servis Sağlayıcılarından yardım almaları gerekir. İnternet üzerinden bilgilere ulaşmamıza ve verilerin aktarılmasına bu kurumlar neden olmaktadır. İnternet sağlayıcıların birçok farklı görevi ve yükümlülüğü vardır. Dışarıdan görünen hizmetin derinliklerine inildiğinde aslında birçok farklı alana yayılan işlemleri bir bütün halinde sundukları görülmektedir. Sizler de bu sorumlulukların neler olduğunu merak ediyorsanız yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Servis Sağlayıcılarının Sorumlulukları

Öncelikle bilmeniz gereken her gün kullanılan internet ağının kullanımınıza sunulması tahmin ettiğiniz kadar kolay değildir. Modem kutusu hakkında kimsenin pek bir bilgisi yoktur. Modem kutusu internete bağlı her cihazın erişim kurması için gerekli ve zorunludur. İnternet servis sağlayıcıları verileri insanlara aktarmak için bunları dijital bir forma dönüştürmesi gerekir. Bu dönüşüm de modemler tarafından oluşur. İnternet servis sağlayıcısından aldığı dijital formdaki sinyali veriye dönüştürür. Cihazlar için özel oluşturulan IP adresi ise internet servis sağlayıcıları tarafından internete bağlı her cihaza atanan bir numaradır. Açılımı İnternet Protokolüdür. Tüm bunlar bir sistem içerisinde oluşturulur ve milyarlarca insan bu sistemlere bağlı olarak internet erişimi sağlar.

İnternet Servis Sağlayıcı Tesisi

İnternet üzerinden bilgi alışverişi bant genişliği üzerinden oluşur. Omurga denilen sistem internet servis sağlayıcısını internete bağlayan noktadır. Bant genişliğinin bir bölümü de omurga için kullanılır. Ayrıca İnternet Servis Sağlayıcıları bütün fonksiyonlarını veri merkezinde gerçekleştirmektedir. Veri merkezi denilen yerde bulunan modem havuzları her bir kullanıcının internete bağlantısını sağlar. Bahsedilen merkezler üst düzeyde ekipmanlar barındırır. Modemlerden her biri yalnızca bir defa bilgi aldığında kullanıcılar direkt olarak omurgaya bağlanır. Bu oldukça detaylı ve geniş sistemde modem havuzlarının bağlı olduğu bilgisayarlarda her modem için farklı algoritma sistemleri mevcuttur. Bu algoritmalar sayesinde her modem kontrol edilebilmektedir. Modemler için yapılan bu kurulumun adı Port Server’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir